Potężna cytadela w Terezinie (Theresienstadt) z ponad 4-kilometrowymi murami była pierwotnie garnizonem wojskowym i twierdzą zbudowaną w XVIII wieku przez cesarza Józefa II i wykorzystywaną jako obrona przed agresją pruską. W czasie II wojny światowej naziści wykorzystywali Terezin jako obóz przejściowy i więzienie praskiego gestapo. Przypomnijcie sobie smutną historię Żydów w Muzeum Getta, do którego trafiło ponad 150 tys. Żydów i choć nie był to obóz zagłady, pod koniec wojny ocalało zaledwie 17 247 osób.
Cena nie obejmuje: Opłaty za wstęp do Terezina. Opłata za wstęp do Miejsca Pamięci w Terezinie wynosi od 160 do 210 koron czeskich za osobę i powinna być uiszczona bezpośrednio przez klienta.
Cena obejmuje: Transport powrotny z Pragi do hotelu, opłatę za oczekiwanie w Terezinie oraz opcjonalnie przejazd z Terezina do Litomierzyc (3 km na północ od Terezina). Litoměřice to dobre miejsce na obiad (na rynku znajduje się wiele dobrych restauracji), ponieważ w Terezinie jedzenie jest bardzo ograniczone.
Zalecane dla: grup, par, grup studenckich, osób starszych i podróżujących samotnie.
Czas podróży (w jedną stronę): ok. 45 do 50 min.
Informacja dla zwiedzających: w Muzeum Getta i Twierdzy Mniejszej znajdują się sklepy z materiałami czytelniczymi w kilku językach.
Do Terezina deportowano ponad 150 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z Czech, Niemiec, Austrii, Holandii, Danii, Słowacji i Węgier; 35 000 osób zmarło.
Można zobaczyć wspólne pomieszczenia dla więźniów, wielkości garażu na dwa samochody, w których mieściło się 25-30 osób, bez elektryczności i bieżącej wody - "cele izolacyjne", pomieszczenia wystarczające na podwójne łóżko i niewiele więcej. Można też zobaczyć cmentarz znajdujący się tuż obok twierdzy, na którym pochowano tysiące więźniów politycznych. A także muzeum żydowskie ze stałą wystawą poświęconą historii getta, wraz z filmami dokumentalnymi i niemieckim filmem propagandowym, mającym na celu oszukanie światowej opinii publicznej.
Terezin będzie bardzo intensywnym przeżyciem, w którym punktem centralnym będzie wszystko to, co widzieliście w filmach i czytaliście w książkach o Holokauście. Pomoże też spojrzeć na wydarzenia z własnego życia z nowej perspektywy; zwiedzając Pragę, warto wyrwać się z pięknego miasta i spędzić jeden dzień w Terezinie, o którym nigdy nie wolno nam zapomnieć!
Po wejściu na teren Twierdzy majorskiej od razu rzucają się w oczy powłóczyste, proste ulice. Tuż przy centralnym placu znajduje się Muzeum Getta, w którym opisano powstanie nazizmu i życie w obozie. Dostępne są broszury w języku angielskim opisujące eksponaty. Z Twierdzy Większej nad rzeką Ohre można w 10 minut dojść do Twierdzy Mniejszej. Przed głównym wejściem do twierdzy znajduje się Cmentarz Narodowy, na którym pochowano ciała ekshumowane z masowych grobów. Gdy wjeżdża się na teren głównej bramy, napis ARBEIT MACHT FREI (Praca czyni wolnym) nadaje jej ponury ton. Można przejść przez baraki więzienne, plac straceń, warsztaty i cele izolacyjne.
Po kapitulacji Niemiec mała forteca została wykorzystana jako obóz internowania dla etnicznych Niemców. Pierwsi więźniowie przybyli 10 maja 1945 r. 29 lutego 1948 r. zwolniono ostatnich więźniów niemieckich i obóz został oficjalnie zamknięty. Z jednej strony wśród internowanych Niemców byli byli naziści, tacy jak Heinrich Jöckel, były komendant Terezina, i inni członkowie SS. Z drugiej strony duża grupa internowanych została aresztowana tylko z powodu swojej narodowości niemieckiej, wśród nich byli młodzi chłopcy w wieku 12 lat i starsi.
W pierwszej fazie funkcjonowania obozu, trwającej do lipca 1945 r., śmiertelność była wysoka z powodu chorób, niedożywienia oraz przypadków zwykłego morderstwa. W tym okresie komendantem obozu był Stanisław Franc, który od 1944 r. był więźniem tego obozu pod nadzorem hitlerowców. Kierował się duchem zemsty i tolerował wszelkie przejawy złego traktowania więźniów przez strażników.
W lipcu 1945 r. obóz przeszedł pod kontrolę czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nowym dowódcą został Otakar Kálal. Od 1946 r. więźniowie byli stopniowo przenoszeni do Niemiec, a Terezin coraz bardziej stawał się ośrodkiem przymusowej migracji Niemców z ziem czeskich do Niemiec.
Niewielka wystawa przypomina dziś o historii Terezina jako obozu internowania dla Niemców.
Lidice to mała wioska w pobliżu Pragi. Z tym miejscem wiążą się również dramatyczne wydarzenia z 1942 roku. W maju 1942 r. niemiecki protektor SS-Obergruppenfuhrer R. Heydrich, który założył obóz koncentracyjny dla Żydów w Terezinie, został zabity przez czeskich partyzantów, a gestapo rozpoczęło na nich polowanie. Chociaż nie było wystarczających dowodów na udział mieszkańców Lidic, naziści postanowili spalić wioskę doszczętnie. Mężczyźni zostali rozstrzelani, kobiety i dzieci wywieziono do obozów koncentracyjnych, a kilkoro dzieci przekazano rodzinom niemieckim na reedukację. Zwiedzisz Miejsce Pamięci Lidice i małe muzeum w parku różanym w miejscu tragedii.
Jeśli chcesz, możesz połączyć wizytę w Terezinie z wycieczką do Miejsca Pamięci Lidice. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać ofertę cenową.